U javnim konsultacijama učestvovali su predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH , Ministarstva prosvjete i kulture RS, Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, te svih kantonalnih ministarstava nadležnih za obrazovanje, kao i Odjela za obrazovanje Brčko Distrikta BiH. Prisutnima su se obratili direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta prof. dr Nihad Fejzić, pomoćnica ministra civilnih poslova BiH Esma Hadžagić i eksperti Vijeća Evrope Karen Roberts i Bruno Curvale, bivši predsjednik Evropske asocijacije za osiguranje kvaliteta (ENQA).
Prijedlog akreditacionog modela i Pravilnik o akreditaciji visokoškolskih ustanova u BiH izradila je Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta na osnovu Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH, pozitivnih iskustava zemalja iz okruženja i evropskih akreditacionih praksi.
Direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta prof. dr Nihad Fejzić rekao je da Pravilnik propisuje metodološki postupak procesa akreditacije, a Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u BiH predviđeno je akreditovanje svih visokoškoskih ustanova. On je dodao da je akreditacija postupak koji je uveden kao jedan od temelja bolonjskog procesa kod zemalja koje su potpisale Bolonjsku deklaraciju. „Akreditacija visokoškolskih ustanova biće bazirana na evropskom modelu, a to je dug i zahtjevan posao s ciljem da prostor vioskog obrazovanja u narednom periodu postane dio Evropskog prostora visokog obrazovanja“, zaključio je Fejzić.
Ekspert Vijeća Evrope i bivši predsjednik Evropske asocijacije za osiguranje kvaliteta Bruno Curvale rekao je da bi, prema evropskim standardima, sistem akreditacije trebao biti nezavisan, te da agencija nadležna za akreditaciju treba da uspostavi sistem potpuno nepristrasne ocjene rada i kvaliteta visokoškolske ustanove. On je naglasio da je proces akreditacije beskrajni proces koji neprestano treba ažurirati, a da su ga najnaprednije zemlje u Evropi počele sredinom osamdesetih godina prošlog vijeka, a sve ostale početkom devedesetih.“Cilj je da se uspostavi mehanizam koji će moći garantirati BiH društvu kvalitet visokog obrazovanja“ , zaključio je Curvale.